Коалиция "За зелен рестарт" с поредно становище в подкрепа на зеления преход на българската икономика, в което предлага и 5 важни приоритета, които задължително да бъдат включени в Плана.

Европейската комисия създаде нов финансов механизъм, чрез който да подпомогне развитието на иновативните стартиращи компании, така че те да порастват в Европа, а не да се преместват навън. Новата програма, наречена ESCALAR, ще разполага с бюджет от 300 милиона евро до края на тази година, които ще бъдат насочени към фондове за рисково инвестиране и за дялово участие с цел да отпушат инвестиции от 1.2 милиарда евро в стартъп екосистемата. С оглед на ситуацията около COVID-19 ESCALAR ще има фокус и върху смекчаване на икономическите последици от вируса.
Според Комисията подкрепата за иновативните стартъпи ще помогне на Европейския съюз да навакса изоставането си спрямо САЩ и да заеме водещо място в развитието на бизнес проекти с високи технологии. Освен това, оказването на финансово съдействие на стартиращия бизнес, точно сега когато той се очаква да изпита сериозни затруднения, ще ускори икономическото възстановяване след COVID-19.
„Комисията използва всички инструменти, с които разполага, за да помогне на дружествата да преодолеят кризата с коронавируса,” заяви Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар.
“Днес засилваме подкрепата си за многобройните обещаващи европейски предприятия, за да гарантираме, че те ще могат да продължат да се развиват и разрастват в Европа. С ESCALAR ние помагаме за отключването на значителни допълнителни частни инвестиции в подкрепа на създаването на утрешните пазарни лидери.“
Механизмът е част от наскоро представената стратегия на комисията “Фон дер Лайен” за развитието на малките и средни предприятия (МСП) в Европейския съюз. ESCALAR е насочен към два типа МСП-та: тези в начална и активна фаза (startups и scaleups). В него участва и Европейската инвестиционна банка чрез своя фонд за инвестиции EIF. ESCALAR ще бъде в тестова фаза до края на тази година, а бюджетът му за новия програмен период 2021-2027 зависи от преговорите между правителствата на държавите-членки по новата Многогодишна финансова рамка на Общността.
Как ще работи ESCALAR?
Чрез ESCALAR ще се увеличи капацитетът на фондовете за рисков инвестиране (VC) и на тези за дялово участие (private equity). По този начин 300-те милиона евро бюджет на механизма ще отпушат тази година над 1.2 милиарда евро инвестиции в стартъпи - или увеличение от над 4 пъти спрямо очакваното, твърдят от ЕК.
“ESCALAR има за цел да подпомага набирането на средства чрез поемане на задължения, достигащи до 50 % от размера на фонда. Инициативата е насочена както към нови фондове за финансиране на разрастващи се предприятия, така и към съществуващи фондове, които желаят да подкрепят предприятията с голям потенциал от своя портфейл, за да продължат да развиват техния растеж,” се посочва в прессъобщение на Европейската комисия.
Заинтересованите управители на фондове могат вече да заявяват участие в ESCALAR.
В България
Българската стартъп екосистема се разви бурно през последните години и сега има нужда от специални мерки за справяне с последиците от коронавирусаа. 47% от българските стартиращи компании предлагат иновация на световно ниво, показват данните от InnovationShip: единственото национално проучване на иновативния стартиращ бизнес, което отворената дигитална мрежа EDIT на MOVE.BG проведе за четвърта поредна година.
В края на март коалиция от ключови организации от стартъп екосистемата изпрати отворено писмо до българското правителство с предложения за незабавни мерки в подкрепа на иновативните МСП-та в стартираща и активна фаза на развитие. BESCO, EDIT, Endeavor и BVCA застават зад конкретни предложения, които да подпомогнат стартъп компаниите в плавното им преминаване през кризата, свързана с COVID-19, и да осигурят положителното им развитие и ръст в бъдеще.
Прочетете пълния текст на писмото тук.