Представяме ви частта "От справяне с последствията от македонизацията до предприемането на демакедонизация – 1948–1963 г." с автор Мариан Гяурски. Темата "Македонци в България? От признание до отричане" е част от рубриката ни “Македония и страстите български”.*

През 2022 г. се проведе 12-то издание на Националния събор в Копривщица, създаден през 1965 г. От 2016 г. Съборът е вписан в Регистъра на ЮНЕСКО за добри практики в опазването на нематериалното културно наследство.
- Какъв е бил замисълът на Събора и какво е неговото значение в почти 60-годишната му история?
- Кои са лицата на и зад Събора – изпълнители от всички поколения и организатори от разнообразни институции?
- Как се е променял Съборът в контекста на посттрадиционно и модерно общество и какъв е днес в условията на пандемия?
- Какво е бъдещето на фолклорните събори и на националния събор в Копривщица?
- Каква трансформация ще донесат поколенческите, ценностните и културните промени в българското общество и българското село?
На тези въпроси ще потърсят отговор двама от авторите на кандидатурата на Събора в Копривщица за Регистъра на ЮНЕСКО – проф. д.изк. Лозанка Пейчева и гл.ас. д-р Лина Гергова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките (ИЕФЕМ – БАН).
По време на събитието ще бъде излъчено и видеото, представящо Събора, част от кандидатурата за ЮНЕСКО.
Дискусията ще се проведе на 29 септември, четвъртък, от 18:30 ч. в Зала 19 на Института на адрес: ул. “Московска” 6А (Източното крило на бившия Княжески дворец). Запазете своето място тук.
Лекцията поставя началото на съвместна инициатива между ИЕФЕМ – БАН и проекта на MOVE.BG - “Моята българска история”.
Моята българска история
Една програма на MOVE.BG, с която популяризираме българската история и стимулираме нейния обективен прочит чрез иновативен модел на включване и съучастие.
В сърцето на “Моята българска история“ е идеята, че всички ние заедно създаваме съдържанието на нашия общ исторически разказ. Вярваме, че за да продължим напред в общото ни бъдеще, първо трябва заедно да разкажем и познаваме общото ни минало.
Помогнете ни да намерим заедно частите на нашия общ пъзел!
Разкажете ни история на нашата интерактивна карта! Защото всяка история освен лична е и наша обща!