MOVE.BG настоява за промени в публикуваните условия за кандидатстване по мярката от ПВУ за подкрепа на МСП-та с Печат за високи постижения от Европейската комисия, за да се гарантира, че над 118 милиона европейски средства за развитие на българския бизнес няма да бъдат загубени от България.

Какво представлява хоризонталният подход към климатичните политики? Защо са необходими климатични експерти в отделните министерства у нас? С какво ще се занимават експертите по устойчиво развитие в основните ведомства у нас?
Измина една седмица, по време на която ви представихме специалната кампания на MOVE.BG "Земята не почива по празниците". Финалът на инициативата ще бъде поставен утре, на 22 април - Денят на Земята. Кампанията е част от най-новия проект на MOVE.BG - Министерство на климатичния преход и зелената трансформация в метасвета, чрез което настояваме за въвеждане на хоризонтален подход към климата в България.
От 15 до 22 април MOVE.BG ви разясни как климатичните промени засягат живота на всеки един от нас и какви са решенията за България днес, така че страната ни да бъде сред зелените и иновативни лидери утре. В рамките на седмица кампанията “Земята не почива по празниците” обясни необходимостта от изграждането на екипи от климатични експерти в основните ведомства у нас, свързани със зеления преход.
Научете с какво ще се занимават специалистите по климатични промени и зелена трансформация в:
- Министерство на енергетиката - тук
- Министерство на икономиката и индустрията - тук
- Министерство на иновациите и растежа - тук
- Министерство на транспорта и съобщенията - тук
- Министерство на образованието и науката - тук
- Министерство на околната среда и водите - тук
"Виртуалното Министерство на климатичния преход и зелената трансформация е инструмент, с който искаме да подканим българското правителство да създаде експертиза за екологично чувствителни политики в реалните ведомства, както и да изгради механизми, през които тези служби да работят холистично и координирано. В много европейски държави е изграден хоризонтален подход към климатичните политики. Има ценен опит, от който България може да почерпи,” сподели Саша Безуханова, основател на MOVE.BG, и допълни:
“Важно е да се създадат устойчиви механизми, така че граждани, експерти, учени, държава да работят заедно”.
Кампанията завършва утре, 22 април със специален призив да помогнем за справяне с климатичните промени у нас и за реализиране на възможностите, свързани с устойчивото развитие. Нека в Деня на Земята и в следващите почивни за нас, но не и за планетата и нейните ресурси, да разпространим заедно мисията на виртуалното Министерство на климатичния преход и зелената трансформация, както и неговите решения.
Научете повече за Министерството на климатичния преход и зелената трансформация тук. Направете разходка из неговата интерактивна сграда в #metaverse тук.