Представяме ви анализ на втория вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост, представен от правителството преди броени дни. Автор на анализа е Балин Балинов от “Грийнпийс”-България, които са част от инициираната от MOVE.BG Коалиция “За зелен рестарт”.*

Държавите трябва да подкрепят стартъп проектите веднага, ако не искат да загубят едно от основните средства за възстановяване на икономиката след кризата с COVID-19: иновативните предприемачи и техните новаторски стартиращи бизнеси. Затова призовава в анализ Луиса Алемeни, директор на Института за иновации и предприемачество към Лондското бизнес училище, част от държавния университет на Лондон. Ако не бъдат подкрепени незабавно със специални програми, различни от тези за традиционните малки и средни предприятия (МСП), много стартъпи няма да оцелеят периода на коронавируса, отбелязва Алемeни.
“Правителствата в Европа и Северна Америка предприемат изключителни мерки за подкрепа на малките и средни предприятия, които са основата на нашите икономики. Но сред МСП-тата има една специфична група от компании, която е най-уязвима: група, която е основополагаща за икономическия растеж, за стимулиране на икономическото развитие чрез иновации и за създаване на работни места: това са стартъпите. Те се нуждаят от спешно финансиране, но в повечето случаи няма да получат нищо от средствата, които правителствата ще отпуснат в следващите месеци.”
Причината затова е, че стартъпите не са традиционни малки и средни предприятия и не отговарят на две ключови изисквания за отпусканата към този момент държавна помощ: икономическите им показатели не са на плюс и нямат активи, с които да обезпечат заемите, обяснява Алемeни. Основната особеност на стартиращите бизнеси е, че те по определение и природа са предприятия, които губят пари, обяснява ученият: но те губят пари, защото създават нови технологии, продукти и услуги, които имат нужда от период от време за тестване. Период, в който те или имат малко клиенти и съответно приходи, или нямат никакви потребители все още, защото са в етап на изобретяване на продукта/услугата. Алемeни дава за пример Amazon, които цяло едно десетилетие са били на загуба преди да променят начина на правене на бизнес не в една, а в няколко индустрии, не в една държава, а по цял свят.
Къде е решението?
Стартъпите са периодично, през около 6 месеца, в период на набиране на капитал основно от частни инвеститори: бизнес ангели, фондове за рисково инвестиране или инструменти за дялово участие, в които основните “спонсори” са големите бизнеси. Те, обаче, намалят или спират своите инвестиции сега заради коронавируса, обяснява Алемeни, а това създава опасност много стартъпи да останат без следващо набиране на капител - тоест, да фалират. Особено застрашени са създадените в близката година проекти, които все още "създават" своята иновация.
Затова британският учен от испански произход призовава за специален подход към стартиращия бизнес, различен от този за традиционните малки и средни предприятия. Подход, който отчита особеностите на тези проекти, както и техния потенциал да “запалят” мотора на икономиката след период на кризи.
Алемени предлага механизъм отвъд счетоводните баланси и таблиците с приходи. Той трябва да включва основно два компонента:
- Държавите трябва да разширят своите спасителни икономически програми и към иновативни предприятия на загуба;
- Финансирането трябва да се случи по най-бързия начин - тоест, не трябва да минава през банковата система, която е бавна и не познава особеностите на стартиращия бизнес. Средствата трябва да преминат през традиционните финансови институции в стартъп средата, като един от вариантите е правителствата да отпускат финансирането като конвертируеми облигации през фондовете.
Основното изискване за изпълнението на тези два компонента, според Алемени, обаче, е правителствата да разберат, че дори и да подкрепят стартъпите заради коронавируса, част от тях пак ще "затворят. "Затварянето" при създаването на нов продукт или услуга, за разлика от фалита заради невъзможност за тестване на идея, не е проблем, а е част от правилата за създаване на световни иновации.
Освен това, така се създава и възможността за икономическо възстановяване след кризата, според Алемени, защото на десет неуспешни проекта, един ще бъде успешен. Той не само ще изплати държавните средства, вложени в неуспелите проекти, но може да се окаже следващият “Google, Skype, Revolut или здравен стартъп, които ще открие лекарство за COVID-19.”
В България
В края на март коалиция от ключови организации от стартъп екосистемата изпратиха отворено писмо до българското правителство с предложения за незабавни мерки в подкрепа на иновативните МСП-та в стартираща и активна фаза на развитие. BESCO, отворената дигитална мрежа EDIT на MOVE.BG, Endeavor и BVCA застават зад конкретни предложения, които да подпомогнат стартъп компаниите в плавното им преминаване през кризата, свързана с COVID-19, и да осигурят положителното им развитие и ръст в бъдеще.
Какви са предложенията, прочетете пълния текст на писмото тук.