Запознайте се с дейностите на инициираната от MOVE.BG коалиция от граждански организации "За зелен рестарт". Статията се обновява постоянно от създаването на Коалицията през юли 2020 година.

Вие сте ангел инвеститор или управлявате VC фонд? Имате ли отношение към решаването на климатичната криза и загубата на биоразнообразието? Какво е значението за вас на зелената тема при вземането на решения за инвестиции?
Включете се в специалното проучване на нагласите на техинвеститорите към темата "Устойчивост" - "Sustainability for Tech".Изследването се провежда от латвийската консултантска компания за зелени инвестиции Your Impact House в сътрудничество с обединението на зелените високотехнологични стартъпи в Европа Grentech Alliance и международната мрежа за стартиращи бизнеси с обществено въздействие tech2impact. Отворената дигитална мрежа EDIT на MOVE.BG е партньорът за България.
Целта на проучването е да обобщи нагласите на инвеститорите и да подпомогне по този начин младите компании при създаването на бизнес стратегии и определянето на целите им. Изследването идва във важен момент, когато устойчивото развитие е една от ключовите теми в Европейския съюз и на глобално ниво. Една от основните цели на програмата за възстановяване на Европа "Следващо поколение ЕС" е подпомагането на зеления преход на икономиката и обществото. Преди броени седмици Европейската комисия публикува и предложението си за таксономия за устойчивите инвестиции - проектът трябва да създаде критерии за зелени бизнеси с цел да стимулира инвестициите в устойчиви проекти. Таксономията е част от Европейския зелен пакт, популярен като Зелената сделка - мащабната програма на комисията "Фон дер Лайен" за трансформация на европейската икономика с цел постигане на климатична неутралност до 2050 година.
Тези тенденции са сред мотивите на Your Impact House да започнат изследването "Sustainability for Tech". То е предназначено за инвеститори - фондове за дялово и рисково инвестиране, ангел инвеститори, институционални инвеститори.
"Нашата цел е да създадем важния доклад, който да служи като ориентир за стартиращите технологични компании при управление на темата за устойчивостта. Технологичната индустрия се променя и става все по-отговорна. Затова е важно да изясним какво означава това за европейската общност на инвеститорите," обясняват организаторите на изследването и допълват:
"Този възглед е решаваща част от разговора за устойчивостта, тъй като промяната ще настъпи само когато има достатъчно финансови средства. Наблюдаваме нарастващото търсене на клиентите, виждаме промяна на законодателството - помогнете ни да проучим какво смята инвеститорската общност по темата."
Включете се и вие! Изследването отнема под 5 минути и включва 18 въпроса.
При въпроси можете да пишете на отворената дигитална мрежа EDIT на hello@edit.bg. На този имейл можете да се запишете и за месечния бюлетин на EDIT, откъдето ще научите важните новини за иновативната екосистема в България.
EDIT
Една програма на MOVE.BG в подкрепа на дигиталния бизнес. Анализираме световни, европейски и национални тенденции, дискутираме върху съществуващите проблеми пред стартиращи и млади компании и заедно търсим решения за създаването на среда, която подкрепя иновациите и привлича инвестиции. Работим за насърчаване на взаимодействието между различни представители на дигиталния бизнес, обмена на опит и идеи и изграждането на една съвременна дигитална екосистема.
Програмата EDIT на MOVE.BG провежда ежегодното и единствено по рода си изследване на стартъп екосистемата в България “Innovation Ship”. Програмата организира и поредица от специализирани уебинари, които дават ключови познания за развитието на дигиталните бизнеси.