Запознайте се с дейностите на инициираната от MOVE.BG коалиция от граждански организации "За зелен рестарт". Статията се обновява постоянно от създаването на Коалицията през юли 2020 година.

Първото издание от програмната поредица Art Meets ни очаква на 16 март (петък) от 19:00 ч. (ул. Сердика 20 - MOVE.BG).
Този месец наши гости ще бъдат театроведът Ангелина Георгиева (модератор) и хореографът и изпълнител Вили Прагер.
ART MEETS е програма
Тя е замислена като пресечен терен на идеи, която дискутира изкуството в контекста на дигиталната култура, новите технологии, екологичната, градска и социална действителност. Основната задача на тази среща е опитът днешното да бъде осмислено в неговите възможни, но и въображаемо-дръзки перспективи, да се проследят процеси и да се наблюдават нетипични взаимодействия.
Art Meets ще фокусира вниманието върху...
Професионалната биография (или поне фрагменти от нея), различни творчески подходи и естетически избори на артисти от разнородни сфери на изкуствата. Нашата покана е насочена към модератора, който доста често е гидът в маршрута на диалога между твореца и публиката. Той от своя страна, избира артиста, който би искал да представи.
Днес събитията, в които се срещат публика и артисти са толкова разнообразни, че разказът за художествената работа става все по-многостранен, пълен с трикове, умни презентации, хитри отговори. От една страна, изглежда, че е нужен предварителен повод, за да се запознаем по-обстойно с нечие творчество. От друга, ни се иска постоянно да представяме и срещаме онези, които ни се струват значими и допринасящи в дадено поле на изкуството.
През 2010 г., по време на ретроспективната изложба на Марина Абрамович в MoMA, Ню Йорк, художничката създаде 700-часов пърформанс. В него тя седи мълчаливо зад маса (през целия работен ден на музея), пасивно канейки посетителите да сядат срещу нея. Тя не отговаря, нито реагира, просто присъства – едновременно като артист и като произведение на изкуството. Творбата е завършена, когато някой от публиката седне срещу нея. Всеки, заел място в самото произведение, става временна част от него. Сред намеренията на произведението е някакво лично и индивидуално (и все пак споделено и наблюдавано от другите) преживяване с артиста и творбата. Пърформансът на Марина Абрамович се нарича – The Artist Is Present.
Когато мислим как да представим творец, не единствено чрез негова творба, а и чрез неговото присъствие и шанс за взаимодействие, се разкриват твърде много възможности за формирането на този портретен разказ: някои експериментални, други напълно тривиални. Само част от възможностите включват разговор с артиста, въпроси и отговори, лекции и пр.
В поредицата Art Meets, ще опитаме да наблегнем на присъствието на артиста...
Но също така и на разказът от първо лице, на възможността да бъде попитан, да знаем повече за контекста, мотивациите, артистичният му вкус.
Вили Прагер е хореограф и изпълнител. Той завършва „Синтетично сценично изкуство“ в Пловдивския университет и експерименталните театрални класове „4ХС”. Учи в магистърската програма „Соло/Танц/Авторство“ в Университета за изкуства в Берлин. За своя спектакъл The Victory Day Вили Прагер печели награда на публиката Prix Jardin d’Europe 2013 на едно от най-престижните събития за съвременен танц в Европа – международният фестивал ImPulsTanz във Виена. Заедно с Ива Свещарова са номинирани за тазгодишните театрални награди „Икар“, в категория „Съвременен танц и пърформанс“, за най-новото им представление shamebox. Вили Прагер е съосновател на „Брейн Стор Проджект”, на Номадската танцова академия и на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик” в София.
Работил е с режисьори и хореографи като Галина Борисова, Николай Георгиев, Дейвид Замбрано, Алън Гууд и е участвал в проекти на Дойферт&Плишке, Томас Леман, Далия Ачин, Иво Димчев и др. Сред най-новите му работи като автор и съавтор са: Transformability, The Victory Day, SEQUEL FOR THE FUTURE// a dance in 2043 / a dance in 2044, Нашето последно pas de deux, заедно с Галина Борисова, Balkan Dance Reality Show и др.
Ангелина Георгиева завършва Театрознание в НАТФИЗ, където днес преподава. Специализира в Свободния университет в Берлин. Съосновател е на платформата „Нови драматургии”, редактор е на сайта за критика и теория на съвременния театър, танц и пърформанс www.dramaturgynew.net и е част от редакционната колегия на списанието за театър “Homo Ludens”. Съосновава образователната платформа за танцови практики и теории „Без дистанция” на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик”, като между 2011 – 2016 г. е част от неговия екип и продължава да си сътрудничи с него и до днес. Член е на балканската мрежа за съвременен танц Номадска танцова академия (НДА). Освен в рамките на фестивала и на НДА, тя е работила с Вили Прагер и като драматургичен консултант в няколко негови индивидуални и колективни артистични проекти като Victory Day, Balkan Dance Reality Show и др.