Слушайте рубриката “Говорят: зелените новатори на България” всеки понеделник в рамките на сутрешния блок на програма “Христо Ботев”.
4 април | 19:00
ART MEETS Vol.2
@MOVE.BG (ул. Сердика 20)
Модератор: Стефка Цанева
Гост: Радослав Нинов
ART MEETS продължава да среща публиката с творци от различни области.
Началото на срещите със съвременни художници дава кураторката Стефка Цанева, която използва платформата ART MEETS за начало на дългосрочния си проект „Нещо свое, нещо ново, нещо назаем, нещо синьо“ (или както би звучало на английски: „Something own, something new, something borrowed, something blue“).
Съвременното изкуство днес е колкото индивидуално гледане и съпреживяване на самото произведение, толкова и разговори, споделяне и обсъждане. Лекционните формати, срещите с художници (artist talks), панелните дискусии и т.н., са неизменна част от художествения живот, включително и в София. До тези формати се нарежда и поредицата „Нещо свое, нещо ново, нещо назаем, нещо синьо“, която цели да среща публика и художници и да предоставя пространство за неформален диалог, отвъд галерията или музея, отвъд конкретната изложба или фестивал. А просто така. Защото на изкуството не му е нужен повод за приятния разговор с интересен човек.
За точния формат на срещите от поредицата „Нещо свое, нещо ново, нещо назаем, нещо синьо“ говори и самото име.
Художници и художнички, работещи в сферата на съвременното изкуство, ще бъдат провокирани да се срещнат с публиката и да представят себе си (само) чрез:
- едно свое произведение
- една творба на друг автор/авторка, която ги вдъхновява
- една нова работа, тема или идея, която ги занимава в момента
- нещо синьо...
Първият художник, който ще вземе участие в поредицата, е младият живописец Радослав Нинов.
Радослав Нинов е завършил изящни изкуства в университета Голдсмитс (Goldsmiths) в Лондон, Великобритания. Тази есен ще продължи образованието си в училището по изкуства Щедел (Städelschule) във Франкфурт, Германия.
Живописта на Радослав Нинов обитава пространства, които са някъде между пълна абстракция и категорична фигуративност. В картините му се намират ехото и силуети на маси от неопределен вид, които някак неволно насочват нашата памет към обекти, фигури, форми и пейзажи, с които като ли че вече сме се срещали.
Точно тези срещи и отпечатъци в паметта авторът ни предоставя под формата на сегментирана археология, в която интерпретацията не е важна, а по-важното е нашето локализиране в определен период от време, пространство или история с постоянно преосмислящ се край.
Живописта на Нинов насочва към една лекота и безгрижност, която може да се проследи в ранни комикси от началото на XX век, предимно в САЩ и Великобритания, от които Радослав често черпи вдъхновение. Тази лекота на контура и замахът, вдъхва една постоянна вибрация на цветовете, пластовете, линиите, както и на наименованията на самите творби.
Скорошните му изложби включват:
- „Близки срещи“,
- Институт за съвременно изкуство - София (2017),
- „What do you represent now?“,
- Plan 5,
- Стокхолм (2017),
- „МЕКО ДА“,
- Галерия Ракурси,
- София (2017),
- „Нагоре от реката“,
- Център за съвременно изкуство - Баня Старинна,
- Пловдив, (2017),
- „Арт Старт: Млади художници, които да следим през 2017“,
- Гьоте-институт,
- София (2017).
Носител е на наградите за живопис „Едмонд Демирджиян“ за 2016 г. и „Невил Бърстън“ за 2015 г.
Стефка Цанева е куратор и културен мениджър. Има опит в сферата на културния мениджмънт и организацията на културни събития от работата си в различни културни организации като ОФ „Пловдив 2019“, фондация „Отворени изкуства“ и галерия SARIEV Contemporary, а от 2016 г. насам работи в културния отдел на Гьоте-институт България. Сред кураторските ѝ проекти са изложбите „Места на удоволствието“ (СГХГ, 2017), „Арт старт: Млади художници, които да следим“ (Гьоте-институт и галерия Кредо Бонум, 2017 и 2018, заедно с Весела Ножарова и Даниела Радева), София Куиър Форум 2015 и др. Има публикации в издания като „Артизанин“, Капитал Light, в-к „Култура“ и др. Автор и водещ е на предаването „Молескин“ по Радио София и Радио Пловдив.