MOVE.BG събра водещи експерти в подкрепа на развитието на зелените иновации

Експертите генерираха препоръки в пет основни направления, свързани със зеленото развитие. В следващите седмици идеите ще бъдат обобщени и публикувани.


От МOVE.BG, публикувана на 13 февруари 2025

MOVE.BG събра водещи експерти от различни сфери с цел създаване на препоръки за подобряване на средата за развитие на зелени иновации в България. Инициативата Световно кафене “Мисия Зелени Иновации: Пътища за успешна зелена трансформация чрез иновации” се проведе в началото на февруари и в нея участваха 43 експерти от сферите на науката, бизнеса, неправителствения сектор, медиите, както и представители на политическите партии и на финансовия сектор. В следващите седмици идеите на участниците ще бъдат обобщени от екипа на MOVE.BG в доклад, който ще бъде представен през април и ще бъде изпратен до заинтересованите страни, от които зависи изпълнението на препоръките.

Инициативата Световно кафене “Мисия Зелени Иновации: Пътища за успешна зелена трансформация чрез иновации” се организира в партньорство със SCION Society и с подкрепата на Rezolv Energy. 

Защо е необходима инициативата?

Световно кафене “Мисия Зелени Иновации” е част от работата на MOVE.BG в подкрепа на зеленото и иновативно развитие на България и поредна инициатива, която прилага принципа на крос-дисциплинарния подход, който свързва доказани експерти от различни сфери, като път за намиране на решения на основни предизвикателства пред България.

Част от тези предизвикателства са свързани със сериозното и дългогодишно изоставане на страната ни в зеленото и иновативно развитие. България е на предпоследно място в индекса на Европейската комисия за развитие на иновативния потенциал на Евросъюза (“Сравнителен доклад за европейските иновации 2024” - EU Innovation Scoreboard). Страната ни е в категорията на най-слабо развитите новатори (Emerging Innovators), но изостава със 70% спрямо първите три държави в тази група -  Хърватия, Полша и Словакия.

Освен това, България е на последно място в индекса за екоиновации на ЕС (Eco-Innovation Index 2024), който измерва както навлизането на екоиновациите в бизнеса, обществото и държавната администрация, така и тяхното развитие и подкрепа на научно, бизнес и правителствено ниво. И през 2014 година, когато е проведено първото издание на индекса, и през 2024 година страната ни продължава да е заема това място.

Поради тези нерешени предизвикателства страната ни не успява да се възползва от възможностите, които зелените иновации ни предоставят.

Зелените иновации могат да ни помогнат да направим качествен скок в развитието на държавата, на бизнеса и на обществото, както и да ни помогнат да опазим природата,” сподели Саша Безуханова, основател на MOVE.BG, сподели по време на откриването на Световното кафене “Мисия Зелени Иновации”, и допълни:

“Когато решихме да организираме днешната инициатива, не знаехме, че декарбонизацията като механизъм за конкурентоспособност, заедно с приоритизиране на иновациите, ще бъдат обявени за ключови приоритети на новата Европейска комисия. 

Знаете, преди броени дни Европейската комисия публикува своя стратегически документ за следващите пет години - “Компас на ЕС за възобновяване на конкурентоспособността и осигуряване на устойчив просперитет”. Компасът има три стълба - декарбонизация и конкурентоспособност, иновации и сигурност.

Днес сме събрали над 40 представители на науката, бизнеса, гражданския сектор, политическите партии и държавни институции, както и представители на финансовия сектор, за да създадем български компас как да се развиват зелените иновации у нас.

В България има доказани експерти на световно ниво и ние трябва да чуем техния глас. Благодаря им, че отделиха време да се включат в инициативата ни.”

По време на Световното кафене “Мисия Зелени Иновации”експертите бяха разделени в пет групи, свързани с пет основни теми пред зелената трансформация на България:

  • Група “Как демокрацията помага на зеления преход”  - с модератор Саша Безуханова, основател на MOVE.BG;
  • Група “Как да образоваме учениците и да включим студентите” - с модератор Ренета Богданова, съосновател на Фондация „Сай Хай“, специалист "Методическа подкрепа, иновации, СТЕАМ" в "СофтУни Будител";
  • Група “Как променяме икономиката през зелени иновации” - с модератор доц.  Марина Стефанова, заместник-декан по “Устойчиво развитие, подкрепа и ангажиране“ на Стопанския факултет на Софийския университет, изпълнителен директор на ESG Lab и ESG Academy;
  • Група “Как осигуряваме инфраструктурата на зеления преход” - с модератор Любо Георгиев, ръководител на “Екипа на София”;
  • Група “Как финансираме зелената трансформация” - с модератор Камен Славов, съосновател на SCION Society.

В следващите седмици идеите на участниците ще бъдат обобщени от екипа на MOVE.BG в доклад, който ще бъде представен през април и ще бъде изпратен до заинтересованите страни, от които зависи изпълнението на препоръките.

Мисия Зелени Иновации

Една инициатива на MOVE.BG в подкрепа на зелените новатори от България. В MOVE.BG знаем, че България има потенциала да бъде сред зелените и иновативни лидери в Европа. Затова е важно да подкрепим създателите на новите иновации, които могат да променят облика на българската икономика от ишлеме-базирана в такава в стойност.

Научете за различните инициативи на MOVE.BG в подкрепа на зеленото и иновативно развитие на България тук.

тагове
Актуално,
Автор
още по темата

още от Зелени решения за България