Какво представляват биологично активните вещества? Защо са незаменими за нашето здраве? Защо се използват в редица лекарства и хранителни добавки? Какви лечебни компоненти се извличат от лекарствените растения?
И още!
Колко вида билков чай има в България? Кое растение е роднина на жълтия кантарион? Какво е британски оман и къде намира практическо приложение? Как се отглежда мурсалски чай като ин витро култура?
Това са само част от въпросите в поредния брой на “Науката решава проблеми”, съвместно предаване на “Българска наука” и MOVE.BG. То представя хората, занимаващи се с наука в България, за да покаже как те търсят и намират решения на проблемите, с които се сблъскваме като индивиди и като общество.
В този брой ни гостува д-р Калина Данова. Тя е учен от лаборатория по Химия на природните съединения към Институт по Органична химия с център по фитохимия на Българската академия на науките (БАН).
Д-р Данова се занимава с изучаване на продукцията на биологично активните вещества в растителни клетъчни, тъканни и органови култури от лечебни и ароматни растения. Тя работи в сътрудничество и с колеги от други институти на БАН, на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, както и колеги от научни институции в Швейцария, Чехия и Египет.
В този брой на предаването д-р Данова ще ни разкаже също:
- какво представляват вторичните метаболити;
- защо са изключително важни за фармацевтиката;
- как се оползотворява биосинтетичният потенциал на лечебните и ароматични растения от балканския регион;
- какво ни предлага богатата флора на България;
- какви са недостатъци при конвенционалното култивиране на растителния материал;
- какво представлява растителната биотехнология;
- защо не трябва да се използват генетични трансформации;
- как се стартира ин витро културата;
- кои са факторите на култивирането;
- какви дейности развива БАН, свързани с растителната биотехнология и лечебните растения.
Приятно гледане!