МOVE.BG Онлайн Дебат: „Нетрадиционните медии – източник на плурализъм или живот в златна клетка?“

Събитието беше организирано в рамките на кампанията на МOVE.BG в подкрепа на "Европейската гражданска инициатива за медиен плурализъм".


От МOVE.BG, публикувана на 21 май 2014

Участниците в дебата и въпросите, които им се зададоха

Къде е олигархията в нета? Що е то „трол“ и как да се предпазим от това животно? Регулация или саморегулация в мрежата? Създават ли нетрадиционните медии/социалните мрежи среда за повече плурализъм на мненията? Социалните мрежи вкарват ли ни в балон – изграден от приятелите ни и тези, чиито мнения харесваме?

Все за интересни неща си говорихме на 29-ти май (сряда) малко след 19:00 часа в Дома на МOVE.BG. Събитието беше организирано в рамките на кампанията на МOVE.BG в подкрепа на "Европейската гражданска инициатива за медиен плурализъм". Повече вижте тук

Гости по темата в Дома на МOVE.BG бяха: Иво Божков – граждански активист и журналист - „На жИво“, журналистът и издател на „OFFnews” Владо Йончев, политологът и изследовател на ролята на социалните мрежи в Близкия изток – Ели Павлова и едни Не!новини, представени от издателя си и граждански активист Самуил Петканов. Дискусията модерираше Димо Господинов – юрист, граждански активист и част от екипа на MOVE.BG. Но гостите не свършват до тук, мнения и въпроси по темата изказаха всички, изпратили заявление за участие в дискусията на e-mail contact@movebg.com !

Владо Йончев - журналист и издател на „OFFnews”

На колко метра летят слоновете, разказа Владо Йончев в подкрепа на твърдението си, че вестниците имат голямото преимущество на доверието в контекста на информацията, която я има „черно на бяло“. Издателят на „OFFnews” беше категоричен, че медията не е нетрадиционна и се „прави“ по журналистическите правила от преди 100 години. Така се стигна и до големия проблем на традиционните медии според него, а именно доверието. И направи паралела между преди и сега – вече не е достатъчно само да пише някъде информацията, за да бъде приемана тя за истина. Плюс на социалните мрежи според него е това, че те дават бърза обратна връзка, а за журналистите най-важното е да се чувстват свободни в медията, за която работят. И с усмивка допълва: „Ако не сме издразнили едновременно кралицата и министър – председателя, значи не сме си свършили работата!“ Но защо Йончев смята, че сме обречени да живеем в плурализъм?

Иво Божков – граждански активист и журналист - „На жИво“

Нетрадиционните медии разгъват възможности за плурализъм и допълване на информацията беше мнението на жИво от Иво Божков. Гражданският журналист описа началото на журналистическата си работа като възможност хората по нестандартен начин да видят случващото се, за да могат после сами да преценят дали информацията е представена по адекватен начин. Сподели, че се информира само от източници, на които има доверие, но очерта и друг голям проблем – липсата на достатъчен брой медии, където носителят на информацията е авторитет. Според Божков нетрадиционните медии са възможност хората да се свързват помежду си и да обменят информацията, която всеки знае, това е и начинът да се преодолее пропагандата.

Самуил Петканов - граждански активист и издател на "Не!новини"

Традиционните медиите не са гарант за качество според издателя на „Не!новините“ Самуил Петканов. Именно в тази посока се надява да е неговият принос чрез различния поглед на събитията, който той дава. Определя работата си като „призма  на абсурда“. Според Петканов най-важно е да се търси качеството, а не плурализма, защото винаги ще има хора, чието поведение в мрежата няма да е адекватно.

Ели Павлова - политолог и изследовател на ролята на социалните мрежи в Близкия изток

Дали повечето плурализъм на медии предизвиква чуваемост, попита Ели Павлова. И продължи с друг въпрос: дали сме общество, което предпочита да се информира във виртуалната реалност? Политологът и изследовател на ролята на социалните мрежи в Близкия изток беше категорична, че в България най-лесният начин да се скрие една информация е тя да бъде публикувана онлайн. Но защо? Отговорите на тези и още въпроси – във видеото на целия дебат.

Автор

още от Медиен Плурализъм