Инициативата Women in Tech Europe Awards 2024 отличава личностите, които работят за привличане на повече жени в технологичния сектор.
ТАМ срещаш съмишленици. ТАМ се запознаваш с различни култури. ТАМ обсъждаш градско развитие. ТАМ говориш за изграждане на общности.
ТАМ си свободен да бъдеш себе си.
ТАМ е мястото за културен диалог от България и света в сърцето на старата българска столица. Мястото, където срещаш театър, анализираш литература, потапяш се в кино преживявания, попадаш в света на стойностната музика...
Това е културният проект от Велико Търново, който наскоро стана на 7 години. Възраст, която е малка, защото най-доброто предстои. Но и възраст, която е показателна за същността и значението на един проект.
Броени седмици след рождения ден на ТАМ се срещаме с Галин Попов, съосновател на културното пространство, за да си поговорим за създаването на проекта, неговото настояще и бъдеще. Галин е, също така, член на клуба на MOVE.BG “The ChangeMakers of Bulgaria: двигателите на промяната в България”.
През 2018 година ТАМ беше домакин на великотърновската спирка от националното турне MOVE.BG. След срещите с местните променящи в Търново и още няколко български града MOVE.BG създаде едноименния клуб с цел да свърже двигателите на промяната от страната в национална мрежа за сътрудничество и общо действие.
Защо ТАМ: как се роди идеята и защо решихте да създадете проекта преди седем години?
От малък постоянно си представях как различни изоставени места в града могат да бъдат използвани за култура. 2013-та година ме срещна с французойката Виолет Берато, с която бързо наехме едно необитаемо помещение и със символична сума лични средства създадохме ТАМ.
Иначе, идеята за мястото още от самото начало е да представя международна програма за театър, музика, литература, танц, кино, съвременно изкуство. Освен артистичната програма, са ни интересни и теми, свързани с развитието на общности и градската среда.
Когато търсихме подходящо име, ни се искаше то да представя идеята, като същевременно не буди конкретни асоциации. Да остави на всеки свободата да си представи какво е ТАМ, къде е ТАМ и какво ще открие ТАМ.
Вашата културна програма е доста богата, като давате трибуна на много млади творци. Как публиката възприема новаторските идеи?
Понякога правим по 35 събития на месец, а артистите, които гостуват са от цял свят. Дори за нас, като организатори, е невъзможно да сме добре подготвени предварително за съдържанието на всяко едно от събитията. Обичаме да експериментираме, обичаме изненадите, предполагам това е водещото и за другите хора, които посещават събитията в ТАМ.
Два други фактора за добрто разбиране, които вече от толкова години са на лице, че, може би, е излишно да ги споменавам, са технологиите и възможността за свободно пътуване. Нещата, които ние представяме, не са нещо екзотично и чак толкова новаторско в един глобален контекст. Хората следят ежедневно какво се случва в света на изкуството през своите мобилни устройства или пътуват до други градове, за да се запознаят на живо.
Използвам случая да споделя , че от години организираме пътувания в страната и чужбина за посещение на културни събития. Tази година през юни месец 25 души ще гледаме във френската столица новия спектакъл на Александър Екман - PLAY. Пътуването ще реализираме съвместно с нашите дългогодишни партньори от варненските фестивали MOVING BODY и RADAR. Спектакълът ще се играе в Парижката опера, а за да запълним максимално уикенда сме планирали среща с местния филмов артист Fu LE, посещение на изложба в Palais de Tokyo, както и разходка до култови филмови места във френската столица. На есен по традиция отиваме в Пловдив за "Нощта на музеите и галериите" и програмата на ONE DANCE WEEK. Вече закупихме първите 20 билета за заявилите от сега желание да присъстват на спектакъла на Димитрис Папайоану.
Пърформанс "Alive painting" в изпънение на японката Акико Накаяма съвместно с Мирян Колев. Снимка: ТАМ.
Защо е важно да подкрепяме иновативните културни проекти?
Защото те са отражение на съвремието ни, на нас самите, на нуждите на обществото. Те отключват енергията, която ни движи напред.
Преди 3 години в ТАМ имаше лекция на един много интересен господин от Исландия на име Гюнер Гюнерсън. Той разказа как през 50-те години неговото семейство отваря първата галерия за абстрактно изкуство на острова. Още с откриването мястото си спечелва името „Гнездото на лошото изкуство”. Гюнерсън говори основно за това как през годините обществените нагласи към абстрактното изкуство постепенно се променят, а с тях паралелно идва социалният и икономически подем на страната. Няма как да си представим нов бизнес модел, работеща културна институция или по-добра образователна система, ако не даваме свобода на въображението си и не излизаме от добре познатите рамки.
Вашият проект подобри доста културната среда във Велико Търново, а и не само. Какви предизвикателства среща културен проект като ТАМ?
Както всеки един проект и ТАМ е имал трудни периоди – слабо посещавани събития, финансови затруднения и моменти на несигурност относно посоката, в която трябва да продължим. Това са неизбежни предизвикателства пред всяка инициатива и е добре да не се ядосваме, а спокойно да търсим решения.
Голямо предизвикателство пред всеки е чувството, че е сам. В България няма диалог между отделните места, организации и активни граждани. Липсват формати, през които да общуваме помежду си, да се запознаваме с различни гледни точки и практики, да намираме заедно решения и да споделяме отговорности.
В търсене на решения през 2016 година в продължение на три дни организирахме форума Cultural Innovation Days, а през 2018 започнахме 6 месечни обучителни модули - CO/SHARE CULTURE . Поканихме голяма част от активните хора от областта, както и външни модератори и гост лектори с добър опит в културния мениджмънт.
На местно ниво тези инициативи дадоха началото на много нови приятелства и определено създадоха една по-профисионална и приятна работна среда за неправителсвения сектор във Велико Търново.
Една от срещите CO/SHARE CULTURE. Снимка: ТАМ.
Как се променихте за седем години?
Този въпрос е доста свързан с предишния.
По-рано ми беше трудно да си представя как ТАМ може да съществува без мен. Смятах, че за да го има, трябва да направя някаква саможертва в личен план, да му се посветя изцяло и че другите не трябва да бъдат притеснявани с поемането на ангажименти. Тази заблуда в продължение на години ме караше да работя извънредно много и да се страхувам да поискам помощ. Много ситуации и хора ми помогнаха да се променя.
Вече съм по-спокоен и с интерес наблюдавам как мястото живее своя самостоятелен живот. Към момента в екип от четирима души - аз, Деница Милушева, Ваня, Димитрова, Веселин Денев - носим наравно отговорност и имаме сериозна подкрепа от стажанката ни Весислава Желева, куратора Мартина Йорданова, прекрасни артисти, доброволци и още стотици хора, които обичат ТАМ.
Галин Попов и една от почитателките на ТАМ. Снимка: Лина Кривошиева.
Да променим средата заедно
Познаваш ли други личности като Галин? Номинирай ги за двигатели на промяната - хората, които чрез иновации създават нашето по-добро утре днес. Посочи променящите от сферите на културата и изкуството, зелената икономика и устойчивото развитие, дигиталните проекти и каузите за обществено развитие. За да покажем добрия пример и да заразим и другите с него. За да стимулираме промяната в България и да популяризираме проектите, които от родината ни търсят решения на световни предизвикателства.