Очакваме ви на 22 юни от 19ч. на лекция, посветена на ползите от изкуствения интелект в изкуството.
В камъните спят тайни разкази. Самовглъбени персонажи и недовършени сюжети се раждат от грапавините, жилите, силуета.
Изплуват като сън. Сънуващи камъни.
Тази изложба представя едно “вслушване” в каменната повърхност, а идеята за нея е родена от бреговете на Кара дере и Иракли преди повече от шест години.
Авторката Огняна Серафимова, чиито творчески път е свързан предимно със сценографията, споделя чрез “Сънуващи камъни” една повлияна от театъра гледна точка - търсенето на драматургия в материята.
Лаконичната рисунка е само продължение на образ, който вече съществува. Просто трябва да бъде видян и преведен.
Този подход има за цел да съхрани първообраза, да смири волята на “художника”, да запази тишината и съзерцанието.
Важна роля за създаването на тези творби имат “морските родини”, от където камъните произхождат - Кара дере и Иракли. Тези местности, популярни със своята живописна природа, имат и друг, по-дълбок смисъл. Те са оазиси на духа, места дали началото на творчески колективи, произведения на изкуството, създаване на цели общности и култивиране на съзнателност за устойчив, екологичен живот.
Точно там се ражда и приятелството между Огняна Серафимова и Жоро Аранжоро - автор на фотографиите, които допълват експозицията със своя поетичен и минималистичен език, отново разкриващ каменните тайнства.
Проектът “Сънуващи камъни” се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура“. Изложбата е част от програмата на MOVE.BG "Решения за България: Култура".
Решения за България: Култура
Една програма на MOVE.BG в подкрепа на смелите иновативни артисти на Новото време. Изследваме икономическия и социален потенциал на културния сектор в България. Търсим и представяме иновативните практики от страната и света в областта на културата, изкуствата и културния туризъм. Говорим с носителите на промяната в сектора, разпространяваме добри практики и обединяваме културната общност за диалог и общо действие.
Създаваме заедно нашето културно утре!