Представяме ви частта "От справяне с последствията от македонизацията до предприемането на демакедонизация – 1948–1963 г." с автор Мариан Гяурски. Темата "Македонци в България? От признание до отричане" е част от рубриката ни “Македония и страстите български”.*

Подписаният на 17 май 1913 година Лондонски мирен договор между Балканските съюзници и Османската империя ознаменува успеха на бившите поданици на султана срещу все още простиращия се на три континента „Болен човек“ на Европа. От ключово значение за българската победа е натрупаният в продължение на десетилетия опит от българското население - както от периода на Българското възраждане, така и след създаването на свободното българско княжество.
Заедно с нашия гост д-р Александър Стоянов - историк, основател на списание „Военна история“, избрахме на тази важна дата да се върнем назад във времето, към участието на българите във войните между Османската и Руската империя, по време на които нашите предци с действията си са един от водещите фактори за добиване на надмощие на едната или другата империя над своя противник.
Ще говорим както за българските офицери, разузнавачи и преводачи към двете армии, така и за обикновените хора и отражението на войните върху техния живот.
Разговорът ще се излъчва на страницата ни във “Фейсбук” страницата на програма “Моята българска история” (тук). Вашите въпроси към нашия гост са добре дошли - може да ги зададете предварително като коментари в самото събитие.
Гледайте запис от събитието тук.
Моята българска история
Една програма на MOVE.BG, с която популяризираме българската история и стимулираме нейния обективен прочит чрез иновативен модел на включване и съучастие. Организираме специализираното предаване “Историци и истории”, чрез което обсъждаме важни исторически теми с доказани експерти. Предаването стимулира неидеологизираното обсъждане на нашето общо минало както и съвременното му измерение.
Програмата поддържа и и интерактивна историческа карта на България, защото в сърцето на “Моята българска история” е идеята, че всички ние заедно създаваме съдържанието на нашия общ исторически разказ. Вярваме, че за да продължим напред в общото ни бъдеще, първо трябва заедно да разкажем и познаваме общото ни минало.
Помогнете ни да намерим заедно частите на нашия общ пъзел!
Разкажете ни история на нашата интерактивна карта! Защото всяка история освен лична е и наша обща!