Кръглата маса се организира от Коалиция "За зелен рестарт" - MOVE.BG, WWF България, "Грийнпийс"-България и "Институт Кръгова Икономика".
Защо все още STEM се възприема за "мъжка територия"? Какви предизвикателства срещат жените, работещи в сферата на науката, технологиите, инженерството и математиката? Днес говорим за STEAM като интегрална образователна и изследователска програма - каква е ролята на изкуството редом с инженерното знание и математиката?
Отговорите на тези и други въпроси търсим в специалната дискусия на MOVE.BG и Българския център на жените в технологиите (BCWT), посветена на STEM, като добавяме и едно A: или наука, технологии, инженерство, математика, а вече и изкуство. Събитието е част от "Нощ на учените 2020".
Защо е важен разговорът?
В Европа продължават да съществуват предизвикателства с равното представителство на мъжете и жените в науката и инженерните професии. От 14.8 милиона учени и инженери в ЕС - 8.7 милиона са мъже (59%), а 6 милиона - жени (41%). Страната ни е сред отличниците по този показател, като заема второ място с 55% след Литва. Но картината е много различна, когато говорим за представителство на жените на ниво ръководство на научни и бизнес екипи.
Според изследване на McKinsey, ако дисбалансът между мъжете и жените в дигиталната сфера бъде преодолян, Европа ще добави 16 милиарда към своята икономика на годишна база. Европейската икономика би процъфтяла, ако се преодолеят различията между мъже и жени в обществените и икономическите сектори, твърдят пък от Европейската комисия.
Как да направим промяната?
В търсене на работещите решения ви срещаме с три вдъхновяващи дами:
- Проф. Ана Пройкова - преподавател в Софийския университет и ръководител на лабораторията по високопроизводителни изчисления в София Тех Парк. Тя е доктор по ядрена физика и доктор на науките по математическа и теоретична физика;
- Д-р Зорница Йорданова - главен асистент в Бизнес факултета на УНСС. Тя ръководи два научни проекта за иновации във висшето образование и използването на игровизация в бизнеса и обучението и има над 15 години корпоративен професионален опит.
- Проф. дбн д-р Яна Топалова - преподавател в Софийския университет и координатор на проекта “Чисти технологии за устойчива околна среда - води, отпадъци, енергия за кръгова икономика”. Проф. Топалова е един от основателите на направленията „Екологична биотехнология“ и „Биотехнология на пречиствателните процеси“ в СУ.
Домакин дискусията е Саша Безуханова, основател на MOVE.BG и председател на Борда на BCWT.
Да продължим разговора на 17 септември?
Очакваме ви на 17 септември на второто издание на международната конференция SHEleader@digital 2020. Форумът се фокусира върху седем перспективи за приносно участие на жените в икономическите процеси на утрешния ден. SHEleader@digital 2020 застъпва тезата, че жените могат да играят ключови роли в управлението на deeptech икономиката не само с инженерни, но и с управленски функции. А също и че те имат потенциала и таланта да поемат все повече лидерски роли в индустриите на бъдещето и в тези, свързани със зелената трансформация.
Запазете своя билет за присъствие на място в Music Jam или онлайн от всяка една точка на света. Станете част от промяната!