Запознайте се с дейностите на инициираната от MOVE.BG коалиция от граждански организации "За зелен рестарт". Статията се обновява постоянно от създаването на Коалицията през юли 2020 година.

Стани част от промяната! Подпиши писмото!
На 3 юни писмото входирано в Министерския съвет.
ДО:
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОПИЕ:
Г-Н ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ
МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н ЕМИЛ ДИМИТРОВ
МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ НА БЪЛГАРИЯ
За зелен рестарт чрез иновации
Отворено писмо от MOVE.BG, BESCO -Българската стартъп асоциация, Sofia Startup, Founder Institute София, Джуниър Ачийвмънт България, Нулев отпадък-България, “Институт Кръгова Икономика” и Българският център на жените в технологиите (BCWT).
Уважаеми господин министър-председател,
Уважаема господин заместник министър-председател,
Уважаеми господа министри
Кризата с коронавируса постави света пред сериозни социални и икономически предизвикателства. В същото време възстановяването след COVID-19 е и възможност за ново начало: създаване на модерни производства и нови работни места чрез стимулиране на зелените иновации в икономиката. Лидерите на Европейския съюз се обединиха около идеята за зелено, устойчиво възстановяване, основано на нови и дигитални технологии. Амбициозният план на Европа за климатично неутрална икономика, залегнал в Зелената сделка, не трябва да бъде отлаган и България трябва да бъде част от тези усилия.
Нашата страна ще върви успешно по пътя на устойчиво икономическо възстановяване след COVID-19, само ако стимулира прехода към модерни и чисти производства, които създават нови работни места и трансформативна и регенеративна промяна чрез иновации и с грижа за здравето на хората.
В същото време български иновативни предприемачи разработват модерни, високотехнологични зелени решения, които трябва да бъдат подкрепени от правителството и обществото. В училища и университети обучаваме следващото поколение зелени и социални предприемачи, които ще се справят с екологичните и обществени кризи. Нещо повече, организациите и активистите за zero-waste създадоха жизнена общност, насърчавайки практики за устойчив живот.
Днес тези общности са двигател на икономическа и обществена култура с потенциал за развитие с уважение към природата и предотвратяване на потенциално по-голямата криза, свързана с климатичните промени и нарушения баланс в биологичните екосистеми. Инвестициите в тях днес ще допринесат за просперитета на страната ни и нейното достойно място в Европа и в света в утрешния ден.
С настоящето отворено писмо се обръщаме към българското правителство с призив да гарантира, че икономическото възстановяване на България ще следва принципите на устойчив растеж и целите, заложени в Зелената сделка, сред които са:
- инвестиране в нови и чисти технологии, които не вредят на здравето и природата;
- подкрепа на иновациите в промишлеността;
- подкрепа за екологичен транспорт чрез стимули;
- декарбонизация на енергийния сектор;
- подобряване на енергийната ефективност на сградите, което ще има екологичен и икономически ефект.
Сега е моментът да се подкрепят стартиращите компании, създаващи иновативни зелени технологично-базирани решения, предприемачите, които развиват продукти и услуги с грижа за природата и хората. Днес е нужно да бъдат стимулирани бизнесите да трансформират дейността си в хармония с екологичните норми и да се създадат програмни механизми на местно и централно ниво за развитие на кръговата икономика. Не по-малко важно е целево да се подкрепи и разпространява културата на рециклиране и живот с нулев отпадък на широка база в обществото ни.
Настояваме българското правителство без отлагане да приеме програма с конкретни мерки за преход на българската икономика към зелените и устойчиви политики, залегнали в Европейския зелен пакт.
Считаме за необходимо без забавяне да се предприемат следните конкретни стъпки, за реализирането на които изразяваме готовност да съдействаме в рамките на консултативни формати:
- Анализ на тенденциите за технологично и регенеративно развитие с участието на иновационната общност – бизнес и академична;
- Дефиниране на областите, в които България има развит технологичен капацитет. Набелязване на конкретни мерки за приоритетна подкрепа на иновативни компании, развиващи технологично-авангардни и зелени продукти и решения в тези ключови направления;
- Утвърждаване на програма за широко популяризиране и мерки за прилагане на принципите на живот с „нулев отпадък, въглеродна неутралност и регенеративна икономика в ежедневните практики на хората.
Нека обединим усилия и заедно опазим нашия общ дом - Земята. Нека да подкрепим изграждането на модерна и устойчива икономика, която пази нашето здраве и здравето на планетата. Защото нашето бъдеще утре зависи от действията ни днес.
Стани част от промяната! Подпиши писмото!
Коалиция “За зелен рестарт чрез иновации”:
Саша Безуханова, основател и председател на Борда на MOVE.BG
Светослав Стойков, съосновател и председател на Управителния Съвет на “Институт Кръгова Икономика”
Ирина Алтънова, програмен координатор на Българския център на жените в технологиите (BCWT)
Милена Стойчева, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България
Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO - Българската стартъп асоциация
Йордан Атанасов, основател на SofiaStartup
Жанет Тодорова, Founder Institute София
Блажка Димитрова, Нулев отпадък-България