Представяме ви частта "От справяне с последствията от македонизацията до предприемането на демакедонизация – 1948–1963 г." с автор Мариан Гяурски. Темата "Македонци в България? От признание до отричане" е част от рубриката ни “Македония и страстите български”.*

По какъв начин икономическото положение на българите въздейства на общественото и културното им развитие и възможността им да подкрепят свои инициативи?
Какво представляват „общополезните каси“, сирашки каси и други кредитни институции и каква е ползата от тях?
Какви тенденции и процеси можем да очертаем в периода XVII-XIX в. в града в Османската империя?
Какво място заема българското население в една мултиетническа и мултирелигиозна империя, каквато е Османската, що се отнася до неговия социален статут и икономическо съзряване?
Това са въпросите, чиито отговори ще търсим на 22 февруари от 18.00 часа в новия брой на формата за исторически дискусии на програма “Моята българска история” на MOVE.BG - “Историци и истории”. Наш гост ще бъде доц. д-р Християн Атанасов - преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), експерт в Централния държавен архив и Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и специалист по финансова и кредитна история.
Разговорът ще се излъчва на страницата на “Моята българска история” във “Фейсбук” тук, а вашите въпроси към нашия гост са добре дошли - може да ги зададете предварително като коментари в самото събитие тук.
Можете да гледате запис от събитието тук.
Моята българска история
В сърцето на “Моята българска история“ е идеята, че всички ние заедно създаваме съдържанието на нашия общ исторически разказ. Вярваме, че за да продължим напред в общото ни бъдеще, първо трябва заедно да разкажем и познаваме общото ни минало.
Помогнете ни да намерим заедно частите на нашия общ пъзел!
Разкажете ни история на нашата интерактивна карта! Защото всяка история освен лична е и наша обща!
Моята българска история - твоята история е нашата обща!