Запознайте се с дейностите на инициираната от MOVE.BG коалиция от граждански организации "За зелен рестарт". Статията се обновява постоянно от създаването на Коалицията през юли 2020 година.

Тази седмица отбелязваме освен Международния ден на космонавтиката, 12 април, и кръгла годишнина - 40 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов, станал на 10 април 1979 година. MOVE.BG ще почете двойния празника с иновативна арт инсталация - “Какво има в космоса?” на Силвия Богоева. Проектът ще качи публиката на уникален полет в Космоса чрез средствата на виртуалната реалност (VR).
Представянето на инсталацията , организирано в сътрудничество с КОСМОДРУМ и студиото за виртуална реалност VR City, ще се състои този петък в сградата на MOVE.BG в София .
Часове преди да отлетим отвъд земното кълбо, се срещаме с Ралица Константинова от КОСМОДРУМ, коята ще ни разкаже повече за проекта. С нея си говорим и за виртуалната реалност, Космоса и изкуството - все теми, които са част от работата на организацията й. КОСМОДРУМ се занимава с анализ на космическата култура и история като се опитва да представи един обективен прочит, извън наслагваната пропаганда от Студената война.
1.Какво представлява “виртуален полет” и защо решихте да отбележите по този начин 40-та годишнина от полета на Георги Иванов?
Става дума за концептуалната работата на Силвия Богоева в колаборация с КОСМОДРУМ и студиото за виртуална реалност VR City. Инсталацията “Какво има в космоса?” представлява интерактивна пластика и виртуална реалност, която позволява на зрителя да преживее полет около земята и слънчевата система.
Освен в деня на космонавтика - 12 април, работата ще бъде показана в изложбата “2019 - година от бъдещето” през целия месец май в Пловдив, като част от програмата на Европейска столица на културата.
Защо отбелязваме Иванов и изобщо празника на космонавтите с тази работа - много просто, примерите на Иванов, Александров и космическите ни инженери на карат да се чувстваме по-близо до звездите. Виртуалният полет е символична реализация на тази мечта.
Разбира се, освен виртуална реалност ще покажем и две безплатни прожекции на документален филм за Георги Иванов.
2.Какви хоризонти открива темата Космос за изкуството?
Космосът е безкраен и идеите, перспективите и посланията, които са заредени в изкуството, посветено на звездите, са също толкова разнообразни. В първата изложба КОСМОДРУМ, миналия май в София, попитах всички артисти - “какво значи за вас Космосът?”. Отговорите бяха страхотни и съвсем различни. За едни Космосът е бягство от живота тук и сега, за други - общото свързано съзнание, трети пък използват звездите като философска препратка и тн.
Но днес по-интересният въпрос е какви са хоризонтите на изкуството в Космоса. Един от нашите артисти - Ивайло Христов, вече има свои работи на борда на космическа кораб, запътил се към огромния астероид Бенну. (НАСА изпрати снимки на българския фотограф Ивайло Христов към астероида Бенну миналата година-б.а.).
Наскоро милиардерът Юсаку Маедзава стана известен като първият Лунен турист, след като закупи всички места за полет до Луната, планиран през 2023 г. В допълнение, той обяви, че смята да закара до там група артисти. “Представете си ако Пикасо беше ходил до Луната?”, каза той в обяснение на екстравагантния си план.
Иначе в Космоса вече има арт - Деймиън Хърст изпрати своя картина там още през 2003, а да не забравяме и Мистерията на българските гласове, се рее из безкрая вече 30-на години.
3.Представлява ли виртуалната реалност ново измерение в изкуството?
Абсолютно. Не само в изкуството, но и в излагането на такова. Тоест, самите изложбени и музейни пространства ще се трансформират към виртуална реалност (VR). Дали VR, ще направи с музеите това, което интернет направи с печатната преса - ще видим. Но в момента масово директори на галерии и музей от световно ниво, експериментират с виртуална реалност.
Разбира се, самите технологии са в състояние на постоянна ревизия и иновация. Не можеш да си купиш един чифт VR очила без те да “остареят” за 1-2 години. Нещата са все още в процес и от неговия развой ще зависи как и с какво ще се имплементира технологията.
4.Предвиждате ли други проекти, в които да използвате VR или други подобни дигитални иновации?
Да, още по време на изложбата “2019 - година от бъдещето” в Пловдив този май, екипът който стои зад “Какво има в Космоса?”, начело със Силвия Богоева ще покаже нова творба. Но не мога да кажа нищо повече засега.
5.Каква е основната цел на организацията ви, какво е посланието към публиката и чрез какви други теми освен космоса изразяват позициите си?
КОСМОДРУМ е най-вече културно изследване, занимаващо се космическа култура и история на бъдещото в България. Това не е лека работа, заради политическите промени и множеството информация и история погребана в прехода.
Всъщност е голямо предизвикателство да навигираш между пропаганда и история. Културното преживяване на хората е нещо по-осезаемо и позволява по задълбочена работа, въпреки пропагандата и политическата манипулация. Много искаме да развенчаем, доколкото е възможно, космическата ни история от политическия й контекст по време на Студената война.
Очакваме Ви на 12 април (петък) от 17:00 часа в Coworking by MOVE.BG на улица “Сердика” №20 в София.