Запознайте се с дейностите на инициираната от MOVE.BG коалиция от граждански организации "За зелен рестарт". Статията се обновява постоянно от създаването на Коалицията през юли 2020 година.
Гледайте на живо дискусията тук.
MOVE.BG организира втори специален онлайн диалог, чрез който ще анализираме голямата промяна, в която живеем, както и как ще изглежда светът след COVID-19. На 29 април (сряда) от 18:00 часа в дискусионен формат ще коментираме решенията на предизвикателствата, които поставят пред нас две глобални кризи - коронавирусът и климатичните промени.
През последните месеци, когато светът се бори с целия си ресурс, за да се справи с последиците от коронавируса, логично се поставя темата - може ли да се направи същото и за климатичните промени?
Климатичната криза също е спешен глобален въпрос!
Знаем, че вредните емисии се покачват, замърсяването продължава да задушава градовете и светът е на път да измери с 3 градуса по-висока температура в сравнение с прединдустриалните времена, но отговорите и действията на държавите са бавни и недостатъчни. Един от най-ясните резултати от COVID-19 е екологичният - резкият спад на замърсяването на въздуха. Като започнем, обаче, да излизаме от пандемията, дали глобалното внимание и ресурси ще се премести от решения за климатичните промени в друга посока?
В този контекст поставяме и още въпроси за дебат пред експертите в нашата дискусия "THE BIG CHANGE: COVID-19 и климатичната криза":
- можем ли обществената енергия, която се обедини за борба с COVID 19, да бъде трансформирана за голямата кауза - ПРИРОДАТА?
- не е нужно да “затворим” света, за да спасим природата. Технологиите, необходими за живот в баланс с природата, вече съществуват. Това вярно ли е и искаме ли да ги използваме?
- уроците от глобалната криза коронавирус са важни за подхода ни към глобалната криза с климатичните промени. Какъв опит придоби светът?
Разговорът ще се домакинства от Саша Безуханова, основател на MOVE.BG.
Участници в дискусията са:
- Доц.д-р Хюсеин Йеменджиев - завършил биотехнологии с докторска степен по микробиология, като в момента преподава в университет "Проф. д-р Асен Златаров" гр. Бургас. Научната дейност на Хюсеин е в областта на екологичните биотехнологии. Основател е на стартъпа ENOVA H2O: компанията изработва иновативна система за мониторинг на качеството на водите, интегрирана около биосензори. През 2018 година ENOVA H2O e обявен за най-добър стартъп в Европа в категорията “Вода“;
- Любомила Йорданова - основател и изпълнителен директор на Plan A - берлински стартъп, разработващ алгоритъм, който прогнозира къде и как климатичните промени ще бъдат най-осезаеми. Компанията предлага и софтуер, който помага на бизнеса да следи устойчивите си практики и да намали въглеродния си отпечатък. Преди Plan A , Любомила е работила в сферата на инвестиционното банкиране, рисковия капитал и финтех индустрията в Азия и Европа. Наскоро тя бе включена в класацията на Forbes Германия - "30 под 30";
- Веселина Кавръкова - изпълнителен директор на WWF в България. Силната й връзка с дивата природа и интересът й към дивите животни е още от детските години. Еколог по образование, тя участва в зеленото неправителствено движение в България още от самото му възникване. Във WWF работи от 2002 г., първоначално като експерт и ръководител на природозащитни проекти и програми, а от 2007 г. като ръководител на WWF в България. Мисията на организацията – да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата – е също лична мисия на Веселина.
Станете и вие част от нашия разговор. Очакваме ви онлайн на 29 април (сряда) от 18:00 до 19:30 часа. Запазете своя безплатен линк за дискусията, като се регистрирате тук.