В Деня на народните будители ви споделяме историята за една значима личност, която създава Солунската българска девическа гимназия.

На 31 май 2022 година програма “Моята българска история” на MOVE.BG започва специална рубрика “Македония и страстите български. 15 исторически ключа за разбирането на Македонския въпрос”. В рамките на няколко месеца ще говорим за онези исторически теми, които крият в себе си не само мъдростта на поколенията, но и корените на проблемите в съвременните отношенията между България и Република Северна Македония. И тук ще си позволим да зададем въпроса “Нима решението на един проблем не се крие в неговото познаване и разбиране?”
Защо избрахме за заглавие на рубриката “Македония и страстите български?
Взаимствано от посветената на борбата за българската църковна независимост книга на Тончо Жечев - “Българският великден или страстите български“. Заглавието на рубриката е израз на онези повече от 1000 години български страсти, които непрестанно пулсират. Ту заглъхват, ту се разгарят с нова сила. Именно върху тези пулсации ще бъде концентрирано и нашето внимание в продължение на няколко месеци, през които ще пишем за онези 15 исторически ключа, които помагат да разберем същината на Македонския въпрос.
Кои са авторите?
Вдъхновител на рубриката и автор на всички статии, които ще излизат в продължение на няколко месеца, е историкът Мариан Гяурски.
Мариан Гяурски е завършил Историческия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, магистърска програма “Европейски Югоизток“. Научните му интереси са свързани с историята на Балканите и съвременната българска история. Занимавал се е специализирано с изследвания на комунистическия режим в България и по-специално с пропагандата, репресиите и различните форми на съпротива през този период. Работил е в Комисията по досиетата, по събирането и комплектуването на архива на Държавна сигурност. Реализирал е успешно два изследователски проекта, посветени на събирането и съхраняването на устно-исторически интервюта за различните фази на българското участие във Втората световна война (1941–1945). Съавтор е на книгите “Ехо от войната“ и “Под знамето на свободата: горяните".
Научен редактор на статиите ще бъде Евлоги Станчев - магистър по История на Русия и магистър по етнология и културна антропология, и доктор по история на Русия в СУ. Понастоящем е главен асистент в Института за балканистика с център по тракология.
Какви са целите?
Първата основна цел е да отговорим на въпросите, с които се злоупотребява най-често, въпросите, които са изяснени от историческата наука, но някак, все остават неясни или непознати за широката публика.
Поради тази причина всеки един текст в рамките на кампанията има за задача да образова читателя. Фактите и събитията, за които ще говорим, няма да бъдат самоцел, а ще бъдат вписвани в големите исторически процеси, от които са неразделна част.
Тук е редно да отбележим, че основа за текстовете ще бъдат историческите извори, документите, археологическите паметници, устната история и въобще научният подход. Защото, за да може да бъде написан един правдоподобен исторически разказ, ние трябва да стъпим върху научните фундаменти.
От друга страна, текстовете ще бъдат възможно най-кратко синтезирани, наблягайки не на повтарянето на една и съща фактология, а на аналитичния аспект, който изгражда “голямата картина”. Целта е всеки, който чете текстовете, да придобие една по-ясна представа не само за това как действително е било, както пише големият немски историк Леополд фон Ранке, а какво следва от това, което е било.
Втората цел е да се разбере генезисът и развитието на географската територия на областта, където днес се намира държавата Северна Македония в етнически и политически аспект. Географската област, към която, откакто има българи, страстите винаги са горещи.
И третата цел е с помощта на историята и с разглеждането на всеки един от 15-те исторически ключа, връзките между България и Република Северна Македония да станат по-видими и да стане по-ясно, че общото, което ни свързвало в исторически план, е много повече, от това, което ни разделя днес.
Кои са 15-те исторически ключа?
Избрахме 15 конкретни теми, защото са фундаментални за историята на Македония, но и защото са много актуални и днес. Те са такива не само заради ключовите исторически събития, които са се случили и не само заради процесите, които са задвижили, но и заради споровете, които днес предизвикват. Те са ключови, защото излизат извън локалните рамки на Македония. Защото историята на Македония не може да се разглежда отделно от историята в балкански, общоевропейски и дори в световен контекст.
Темите, които избрахме, са:
- Македония - кръстопът на национализми (прочетете тук).
- Името Македония – историческо развитие (прочетете тук).
- Самуиловата държава (прочетете тук).
- Българската екзархия в Македония (прочетете тук).
- Македонизмът – произход и развитие. Темата е разделена на пет части, които можете да прочетете на следните линкове: част 1 Какво е македонизъм и защо македонизми? (прочетете тук); част 2 От регионален към политически македонизъм (прочетете тук), част 3 Македония в центъра на конкуриращи се политически концепции (прочетете тук), част 4 Налагането на югославския политически македонизъм във Вардарска и Пиринска Македония (прочетете тук), част 5 Налагането на новия етнически македонизъм в Социалистическа република Македония (прочетете тук)
- Гоце Делчев – идеолог и революционер за спасението на Македония (прочетете тук)
- Кръстев Мисирков: Македонец №1 на 20 век, политически пророк, българин (прочетете тук)
- Македонци в България? От признание до отричане. Темата е разделена на две части: част 1 Комунизация, македонизация и демакедонизация в Пиринска Македония: 1944–1963 г (прочетете тук) и част 2 От справяне с последствията от македонизацията до предприемането на демакедонизация – 1948–1963 г. (прочетете тук)
- Образованието в Македония в края на 19 и началото на 20 век.
- Сръбската и гръцката въоръжени пропаганди в Македония в края на 19 и началото на 20 век.
- Революционните организации на Македония.
- Македония през очите на писателя Димитър Талев.
- Македония в Югославия.
- Македония след разпадането на Югославия.
- България и Македония – от общо минало към общо бъдеще.
Следете статиите на блога ни тук.
Гледайте специалния брой на предаването ни "Историци и истории", посветено на Македония и страстите български с гост Мариан Гяурски. Пълен запис на разговора е достъпен тук.
*Четете всички текстове от "Македония и страстите български" тук. Една рубрика на програма "Моята българска история" на MOVE.BG.
Моята българска история
Една програма на MOVE.BG, с която популяризираме българската история и стимулираме нейния обективен прочит чрез иновативен модел на включване и съучастие. Организираме специализираното предаване “Историци и истории”, чрез което обсъждаме важни исторически теми с доказани експерти. Предаването стимулира неидеологизираното обсъждане на нашето общо минало както и съвременното му измерение.
Програмата поддържа и и интерактивна историческа карта на България, защото в сърцето на “Моята българска история” е идеята, че всички ние заедно създаваме съдържанието на нашия общ исторически разказ. Вярваме, че за да продължим напред в общото ни бъдеще, първо трябва заедно да разкажем и познаваме общото ни минало.
Помогнете ни да намерим заедно частите на нашия общ пъзел!
Разкажете ни история на нашата интерактивна карта! Защото всяка история освен лична е и наша обща!
Моята българска история- твоята история е нашата обща история!