Запознайте се с дейностите на инициираната от MOVE.BG коалиция от граждански организации "За зелен рестарт". Статията се обновява постоянно от създаването на Коалицията през юли 2020 година.

Как можем да решим предизвикателството да живеем природосъобразно в градската среда? Какви са работещите решения? Как да не пречим на природата, а да помагаме?
На тези и други въпроси е посветена Световната седмица на кръговата икономика в градовете, която ще се проведе между 28 октомври и 6 ноември. София ще бъде една от спирките, като събитието за България се организира от “Институт кръгова икономика”, а MOVE.BG ще бъде домакин на инициативата. Проявата ще се състои на 6 ноември и ще включва уъркшопи с представители на бизнеса, неправителствения сектор и еко активисти.
Кръгова икономика
С всяка следваща година процентът на хора, живеещи в градовете, се увеличава. През 2018 вече 74% от населението в Европа живее в градове - ясен знак, че съществува необходимост от намирането на работещи решения как “град” и “природа” да не се превърнат в антоними.
Едно от тези решения е кръговата икономика. Тя цели да удължи жизнения цикъл на продуктите и да промени господстващата ситуация. Да промени начина на функциониране на икономиката, където линейният модел определя правилата - използване на много неразградими суровини, за да се произведе продукт с кратък живот и огромна отпадъчна част. Но не само. Много от продуктите, особено черна и бяла техника, се създават по начин, който предопределя бързия край на техния жизнен цикъл, за да се стимулира постоянното търсене и закупуване на нови предмети.
Кръговата икономика се опитва да промени тези порочни практики, като въведе принципа “от люлка до люлка” - практиката материалите да се използват възможно най-дълго, дори безкрайно: чрез рециклиране, заемане, повторно използване и споделяне. Този иновативен модел на икономическия процес търси решения, които да създадат устойчиви и природосъобразни бизнес и обществени практики. Бизнеси, които не само пазят природата, но и с новаторския си подход повишават конкурентоспособността на даден регион на световно ниво. Повишават и заетостта, като намират нови клиенти и пазари, които са заинтересовани от опазването на околната среда.
Потенциалът на хората се употребява за запазване на природата и прилагането на устойчиви бизнес модели, а не в услуга на тоновете боклук.
Кръговата икономика цели да се промени схващането за природата като безкраен резервоар за суровини и сметище, което може да продължи да приема още нови отпадъци.
Ако искате да научите повече как кръговата икономика помага за по-добър живот в градовете, включете се в уъркшопа на 6 ноември. За повече информация, свържете се с “Институт кръгова икономика” тук.
MOVE.BG и борбата за природата
Борбата за природата има различни измерения. Едно от тях са личните действия на всеки един от нас. В подкрепа на стимулирането на по-природосъобразен живот, MOVE.BG заедно с Градски експериментариум издаде наръчник за компостиране. Свалете го безплатно сега, защото личният пример е важен и заразява останалите!