MOVE.BG събра 20 водещи специалисти от различни сфери, които разгледаха четири сценария за обществено развитие на страната през 2050 и посочиха къде при тях са потенциалите за развитие на зелени иновации.

На кръгла маса MOVE.BG представи специалния доклад “Мисия Зелени Иновации: Компас към просперитет”, който съдържа над 200 идеи в подкрепа на развитието на зелените иновации в България, като път за просперитет на държавата, на обществото и на бизнеса и за опазване на природата - линк към Компаса тук. Препоръките в Доклада се базират на идеите на 50 водещи експерти, които MOVE.BG събра за формулиране на системни решения в подкрепа на развитието на зелените иновации в пет ключови области: демокрация, образование, икономика, общини и финансиране. Компасът беше представен на 8-ми април на Кръглата маса “Мисия Зелени Иновации: Възможности за развитие на България”, в която се включиха политици и експерти и която се проведе с подкрепата на Rezolv Energy.
Саша Безуханова, основател на MOVE.BG и модератор на Кръглата маса, сподели:
“Икономиката на бъдещето е дигитално-базирана, но и неизбежно зелена заради нуждата от адаптация към променената климатична среда.
Инвестиция в зелени иновации днес е не само билет за икономически просперитет, това е и инвестиция в сигурността ни. Природно-базираните решения могат да ни помогнат да бъдем по-резистентни на различни предизвикателства и да посрещнем по-подготвени и по-силни извънредни ситуации.
С опазени природни ресурси, с енергийна и водна сигурност, с подготвена инфраструктура и с конкурентен бизнес - можем да открием благоприятен път за развитие на държавата ни напред, както и да бъдем устойчиви към турболенции и несигурност.
Затова говорим за зелени иновации днес”.
Саша Безуханова, основател на MOVE.BG и модератор на Кръглата маса.
Пет спирки по пътя към просперитет чрез иновации
Зелените иновации носят редица ползи за просперитета, включително повишаване на конкурентоспособността и създаване на нови работни места, по-чист въздух и по-здравословни условия за живот, опазени реки, съхранени гори и планини. В същото време България продължава да изпитва сериозни затруднения в създаването и прилагането на зелени иновации: страната ни е на последно място в индекса на Европейския съюз за развитие на екоиновации.
Затова Докладът “Мисия Зелени Иновации: Компас към просперитет” включва пет спирки по пътя към обществено благополучие с помощта на зелени иновации. Всяка спирка представя идеите на водещи български специалисти с доказан опит от сферите на науката, бизнеса, социологията, гражданския сектор, медиите, както и представители на политическите партии, и на финансовия сектор.
Петте спирки на “Компаса към просперитет” са:
- Спирка “Демокрация” - посветена на връзката между състоянието на демокрацията и зеленото развитие. На тази спирка са представени идеи за справяне с дезинформацията и пропагандата темата, както и за връщане на доверието на хората в институциите;
- Спирка “Образование” - посветена на училищното и университетското образование и връзката им със зелените иновации. На тази спирка са представени идеи за възпитаване на учениците към екосъобразен живот как да бъдат подпомогнати младите зелени новатори в университетите и как да бъде преодолян заплашващият общественото ни развитие недостиг на кадри в ключови направления на зеленото развитие като инженерните специалности;
- Спирка “Икономика” - посветена на позеленяването на икономиката и на развитието на зеленото предприемачество. На тази спирка са представени идеи за повишаване на конкурентоспособността чрез иновации и за поставяне на България на картата на икономиката на бъдещето, която е зелена и дигитална;
- Спирка “Общини” - посветена на ролята на зелените иновации в развитието на нашите региони. На тази спирка са представени идеи за просперитет на общините чрез развитие на чиста и достъпна енергия, опазване на водните ресурси и подобряване на управленските структури в общините;
- Спирка “Финанси” - посветена на целеви финансови инструменти, привличането на бизнеса към съфинансиране на зелената трансформация и на финансирането на зелените стартъпи. На тази спирка са представени идеи как държавата и общините да привлекат инвеститори, както и как да бъдат подпомогнати младите предприемачи в порастването им тук, в България.
Разгледайте целия доклад “Мисия Зелени Иновации: Компас към просперитет” тук.
Защо е важна темата?
По време на Кръглата маса “Мисия Зелени Иновации: Възможности за развитие на България” бяха представени основни идеи от Компаса, както и бяха обсъдени ключови предизвикателства пред България по отношение на развитието на зелени иновации, включително как да бъдат разяснени на общините, на бизнеса и на обществото ползите, които носят екоиновациите за подпомагане на просперитета и благосъстоянието ни. На форума бяха обсъдени и връзките между зелените иновации и икономическото развитие, включително как да бъдат свързани младите предприемачи и големия бизнес с цел внедряване на зелени иновации, както и с какви мерки да бъдат подпомогнати стартъпите, създаващи в България екоиновации на световно ниво. Сред обсъдените теми бяха и прилагането на мерки, чрез които да бъдат подпомогнати общините, които отговарят за прилагането на голяма част от климатични политики и мерки.
Форумът включи две панелни дискусии. В първата “Мисия Зелени Иновации: възможности за конкурентоспособност на държавата” взеха участие Богдан Богданов, депутат от ПП-ДБ, министър на икономиката и индустрията (2023-2024), изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (2022-2023); Владимир Данаилов, народен представител от ГЕРБ-СДС в 49-то НС (2023-2024), изпълнителен директор на Фонд на фондовете (2020-2021), заместник-кмет по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ в Столична община (2020) и изпълнителен директор на Софийската агенция за инвестиции (2016-2020); Ирина Илиева, оперативен директор на JA Bulgaria, EIT Community Officer за България; и Радослава Масларска, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), председател на Съвета на директорите на “Елана Трейдинг” АД.
Отляво надясно: Саша Безуханова, Владимир Данаилов, Радослава Масларска, Богдан Богданов, Ирина Илиева.
Във втория панел “Мисия Зелени Иновации: възможности за конкурентоспособност на общините” се включиха Надя Данкинова, изпълнителен директор на фонд “ФЛАГ; Яна Дочева, ръководител екип “Стратегическо развитие на общините” в Националното сдружение на общините; Любо Георгиев, ръководител на “Екипът на София”; и Георги Стефанов, експерт по климат и енергия, член на УС на Българска Асоциация Геотермална енергия.
Отляво надясно: Саша Безуханова, Георги Стефанов, Яна Дочева, Любо Георгиев и Надя Данкинова.
Кръглата маса “Мисия Зелени Иновации: Възможности за развитие на България” се проведе с подкрепата на Rezolv Energy. Разгледайте албум от събитието тук.
Докладът и кръглата маса са част от “Мисия Зелени Иновации” - една инициатива на MOVE.BG в подкрепа на зелените новатори от България. В MOVE.BG знаем, че България има потенциала да бъде сред зелените и иновативни лидери в Европа. Затова е важно да подкрепим създателите на новите иновации, които могат да променят облика на българската икономика от ишлеме-базирана в такава в стойност.
Научете за различните инициативи на MOVE.BG в подкрепа на зеленото и иновативно развитие на България тук.