MOVE.BG дискусия: „Кой е българският избирател и как гласува той?"
Програма, която разглежда изборния процес в България и нуждата от реформа в него. Проведохме серия от дискусии и дебати с цел да информираме широката публика за спорните моменти и основните понятия в изборната система на държавата. С помощта на експерти, доброволци и будни граждани създадохме „Наръчник за изборна реформа“ - интерактивен информационен инструмент, чрез който всеки гражданин може да се запознае с изборната система, нейните проблеми и потенциалните им решения, както и да предложи свой модел на изборна реформа.
В тази връзка, МOVE.BG реши да проведе дискусионно-информационна инициатива за изборния процес, в рамките на която да се разискват спорните моменти в тази материя, да се разясняват някои основни понятия и съществуващи практики и да се даде възможност гласът на експертите и на гражданите да се чуе. Подбрахме като основни темите: „Състояние на избирателния корпус“, „Мажоритарни или пропорционални избори?“, „Задължително гласуване“ и „Електронно гласуване“.
В края на 2014 г. и вече през 2015-та програмата продължава с инициативата "Изборите: посока бъдеще"., която цели да събере в една публикация състоянието, проблемите на изборната система и техните възможни решения.
По тази линия се проведоха лекции, дискусии и дебати с участието на експерти и граждани, записвани в дома на MOVE.BG и излъчвани пряко чрез стрийминг
Дискусия „Кой е българският избирател и как гласува той?“, на която се опитахме да отговорим на въпросите за профила на българския избирател – как и за какво гласува, мъртвите души и активната регистрация.
Дискусия „Мажоритарна или пропорционална избирателна система, предимства и недостатъци“. Сблъскахме двете гледни точки по този наболял проблем.
Дискусия „За и против електронно гласуване“. Експерти – скептици и оптимисти, размениха аргументи дали е възможно да се въведе електронно гласуване или не и какви възможности и рискове крие.
Дискусия „За и против задължително гласуване“ – граждани и активисти изразиха опасенията си от евентуалното въвеждане на задължително гласуване в България, обсъдиха ползите на такова правило, както и алтернативите му.
Младежки дебат „"Какво постигнахме след 1 година протести? Референдум?" – младите активисти от протестите през 2013-та година коментираха успехите на движението си и дали поисканият от Президента референдум за реформа на изборната система е един от тях.
Лекция на Г. Близнашки - „Избирателната система - състояние и предизвикателства“. Професорът по Конституционно право, разясни какви са видовете изборни системи, техните предимства и недостатъци.
Лекция на Робърт Кримър „Сигурно ли е електронното гласуване?“. Международният експерт по електронно гласуване Робърт Кримър разясни по скайп на българската публика спецификите на този вот, неговата сигурност, какви са модерните му достижения и най-добри практики в Европа и света.
Отговаряхме на въпроси на българи от страната и чужбина за провеждането на Инициативата за референдум за изборна реформа.
Направихме заключителна дискусия "България: Въпрос на избор", в която обобщихме работата по инициативата, заедно с всички участници и начертахме бъдещи предизвикателства. На нея представихме и филм с откъси от работата ни през цялата кампания.
В допълнение организирахме събития и разпространихме други информационни материали по същата тематика, които MOVE.BG излъчи по своите канали – facebook, twitter, linkedin, youtube и нашия сайт.
В резултат на тази дейност допринесохме за информирането на обществото по спорни, но фундаментални за демокрацията въпроси. Също така очертахме областите на консенсус по разглежданите тематики и съдействахме за стабилизирането на общественото съгласие по тях. Не на последно място се включихме в Инициативния комитет за провеждане на референдум за реформа в изборната система, с което подкрепихме идеята за пряко допитване до народа по такива важни въпроси за демокрацията.
MOVE.BG продължава работата си по тази важна за България тема, поради все още не решените проблеми в областта на изборната система и не проведената реформа. Ще продължаваме да бъдем свободно място за дебат и гражданско образование, за обмяна на идеи и добри практики, за намиране на допирни точки и каузи за общо действие.
През ноември 2015 г, с помощта на над 50 доброволци и експерти, МOVE.BG разработи интерактивния онлайн инструмент Наръчник за изборна реформа, чиято цел е да представи по лесен и достъпен начин на гражданите проблемите на изборната система в България, както и техните възможни решения.